Dřevem obložené podkroví
Podkroví obložené dřevěnými palubkami dodává interiéru moderní a teplý vzhled. Oblíbený je zejména v podkroví chalup a chat, ale v poslední době po tomto řešení interiéru sahají i lidé v domácnostech. Jaká jsou úskalí výběru a na co si dát pozor?
Vybírat lze z velkého množství dřevin. Každá je něčím specifická, každá vypadá jinak. Nejoblíbenější je světlé smrkové dřevo, které opticky zvětšuje menší prostory. Velmi oblíbený je také nevšední vzhled borovice, která je více sukovitá a její odstín se přibližuje červené. Mezi nejdražší (ale i nejodolnější) materiály patří dub. Pro obklady exteriéru je vhodné sáhnout zase po modřínu.
Palubky se využívají na podlahy, zdi i stropy. Každý z těchto prvků má jinou potřebu šířky jednotlivých palubek. Na stěny či strop postačí šířka 12-15 mm, podlaha by měla být řešena podle aktuální situace v závislosti na zatížení a skladbě podlahy.
Ještě před montáží palubek je vhodné je přizpůsobit prostředí v místnosti. To se provádí jednoduše tak, že se materiál uloží v podkroví a nechá se tam stát asi 14 dní. Palubky se tak přizpůsobí vlhkosti v podkroví a dopředu lze zjistit, jak se budou chovat.
Na rozdíl od podlahových palubek se ty obkladové musí ošetřit již před montáží. Nejvhodnější je nátěr dvou vrstev lazury, která dovoluje dřevu dýchat. Oproti tomu ty podlahové se ošetřují až po montáži. Nejlepší volbou je elastický lak natřený pouze na vrchní vrstvě, aby palubky mohly dýchat alespoň zespodu. Neošetřované dřevo snadněji podléhá okolním vlivům a místo příjemného estetického vzhledu dokáže v interiéru spíše celkový dojem pokazit.
Při montáži palubek do podkroví je stále potřeba myslet na to, že se jedná o přírodní materiál. To znamená, že se určitě hodí volit kvalitní (a tedy dražší) varianty. V konečném důsledku totiž dojde k vytvoření skutečně originálního a velmi příjemného prostředí.