Sladká nostalgie
Možná ani nevíte, že někde ve vašem okolí, roste strom morušovník – morus alba pendula, kterému se lidově říká moruše. Stačí si například na internetu najít, jak tento strom vypadá, a možná na něj brzo narazíte.
Tyto mohutné stromy i keře s převislými větvemi pocházejí původně z Číny a Persie, pěstovaly se už před třemi tisíci lety, hlavně pro výrobu hedvábí – známá housenka „bourec morušový“, která se živí pouze listy morušovníku vylučuje kokon, to je výměšek, z kterého se odvíjelo hedvábné vlákno.
Naši předkové tyto stromy u nás v Čechách, na jižní Moravě a na Slovensku pěstovali hojně. Zvlášť v teplejších krajích. Protože věděli, že plody moruše jsou velmi zdravé, čerstvé osvěží a následně mají dost velké využití v kuchyni v podobě džemů a povidel, šťáv, sladkých nádivek do koláčů nebo se přidávaly do sladkých kaší a též ze z moruší vyrábělo „morušové víno.
Plody moruše mohou být bílé, červené nebo černé a mají tvar malých šišek. Jsou mnohem větší, spíše delší, než zahradní ostružiny. Voní skoro jako med a mají lahodnou sladkou, někdy sladkokyselou chuť. Podle toho, jakou mají barvu a v jaké jsou zralosti.
Účinky pro naše zdraví spočívají v tom, že toto ovoce obsahuje nejenom přírodní, lehce stravitelné cukry a bílkoviny, které napomáhají k rovnováze hladiny krevního cukru, ale obsahuje také velké množství
vitamínu C a K a velké množství minerálů – hořčík, draslík, železo, vápník, fosfor.
V našem eshopu vám chceme nabídnout BIO sušené bílé plody moruše, které mají nezaměnitelnou chuť a jako sušené ovoce mají široké spektrum využití pro vaše zdravé mlsání.
Pokud Vám plody moruše budou chutnat, máte možnost si ve své zahradě morušovník vysadit. Co je při sadbě stromu mít na mysli je to, že tento strom bývá po letech velký, až mohutný. Keře morušovníku se dají vysázet jako okrasné.