Pletením proti stresu
Dříve se pletlo nejen ručně, ale také na pletacích strojích a to buď na jedno nebo dvoulůžkovém. Hitem v té době byl pletací stroj Dopleta na, kterém se poměrně snadno a rychle dalo uplést téměř cokoliv. Dnes se pletení opět vrací do módy, ovšem to, že si z příze ručně upletete třeba čepici ze, které budete mít opravdovou radost a požitek. Protože na začátku bylo jenom klubko vlny, nyní je z něho produkt na, který jste právem pyšní.
Pokud hledáte nového koníčka, pak je ten správný čas začít s pletením, chce to trošku času a trpělivosti, není na tom nic těžkého. Navíc je vědecky dokázáno, že pletení zahání úzkost a stres, jak? Jednoduše, při pletení je vaše mysl plně zaměstnána pletením a soustředěním se na něj a tak ani nemá prostor se zaobírat něčím jiným.
Pokud jste v pletení úplným začátečníkem, nejprve si najděte na internetu video návod s ukázkou prací, jak se nahazují oka na jehlice ( na začátek stačí asi patnáct ok). Ty si následně vyzkoušejte ručně nahodit a rozpárejte a postup několikrát zopakujte, až vám to půjde můžete přistoupit k dalšímu kroku.
Základem pletení je hladce a obracce, od nich se odvíjejí další vzory. Nejprve si upleťte několik řad hladce, jak vám půjde tento vzor, zkuste plést obracce. Tyto dva vzory se mezi sebou různě prolínají, například: jedno oko hladce a druhé obracce, jedna řada hladce- druhá obracce.
Když už budete ovládat základy pletení můžete zkusit uplést třeba čepici nebo domácí papuče, vždy hledejte návody podle toho jak jste v pletení pokročilí (takže návody pro začátečníky).
Nejlépe se naučíte plést různé vzory podle video návodů (těch je na internetu velké množství a můžete si je neustále přehrávat dokola a pouštět si tak to, co vám v pletení nejde a na co se potřebujete podívat), než podle těch tištěných návodů – těm rozuměly převážně naše babičky a také podle nich pletli.