Pozor na lednici!

Většina z nás si myslí, že se o svou domácnost včetně ledničky samozřejmě stará dobře. Přesto neuškodí si některé důležité informace opakovat. Třeba zjistíme, že se nám hodí.

plná lednice

Umístění

Vhodně lednici umístit, to je základ úspěšného a ekonomického provozu. Ideální je, když je v místnosti nejvíce 20°C. V kuchyních se to dodržuje těžko, ale každý stupeň navíc znamená vyšší spotřebu elektrické energie a vyšší náklady na provoz. Lednice musí mít kolem sebe také dostatečný prostor. Ve předu kvůli dobré manipulaci při otvírání, vzadu kvůli umístění kompresoru a kondenzátoru. Minimální vzdálenost od zdi je 10 centimetrů.

potraviny v lednici

Čistota

Pořádek a čistota v lednici jsou velice důležité! Samozřejmě tam nepatří žádné staré, zkažené potraviny. Pravidelně zde obsah kontrolujeme a případně takové rychle zlikvidujeme. Ale i tak je to rizikové místo z hlediska množení a šíření nebezpečných bakterií. Potraviny balíme, nejlepším řešením je ukládání do plastových krabiček. Vnitřní prostor lednice je potřeba alespoň jednou za měsíc umýt roztokem vody a octa nebo vody a jedlé sody. Nezapomínáme hlavně na těsnění dveří, rády se zde usazují plísně i bakterie. Pokud se zde vytvoří dokonce nános špíny, dveře netěsní a opět se navyšuje její spotřeba. Při čištění vnější části nezapomínáme vzadu vysát prach!

 

Otevírání

Dopředu si rozmyslíme, co z lednice potřebujeme, abychom dlouze nestáli mezi jejími otevřenými dveřmi! Také při jejím naplňování postupujeme rychle. Časté otevírání navyšuje teplotu vnitřního prostoru. Spotřebič musí častěji zajišťovat snižování teploty, na což spotřebuje znovu více elektrické energie.

 

Pozor na horké!

Než sem uložíme uvařené pokrmy, vždy je nejdříve zchladíme (alespoň na pokojovou teplotu). Chráníme tak spotřebič před tím, že se ve vnitřním prostoru zkondenzuje pára. Ta by pak působila nežádoucí vlhkost a následně námrazu. A také by následovala opět větší spotřeba a náklady!