Světlo pro rostliny!
Světloje pro život rostlin samozřejmě naprosto nezbytné. Když naše rostliny nemají možnost využívat to přirozené ze slunečních paprsků, je potřeba jim pomoci světlem umělým. Pořádně jim posvítit! Hlavně díky velké úspornosti, ale i jiným vlastnostem, jsou k tomuto účelu využívány zářivky (výbojky). Jakou ale právě pro naše rostliny vybrat? Jaká je nejlepší pro maličké sazenice? A jaká bude nejlépe svítit rostlinkám, které již trochu povyrostly? Kde použít lineární zářivku, a kde instalovat například vysokotlakou rtuťovou výbojku? A co jejich barvy? Obchodníci nabízí opravdu velký výběr tohoto zboží. Nejeden pěstitel by se v tom při nakupování trochu ztratil!
Lineární zářivky
Tyto zářivky jsou vhodné pro rostliny, které jsou ve fázi, kdy potřebují dobře zakořenit. Odborníci doporučují pro tuto dobu světlo červené. O něco později, ve fázi raného růstu, pak studené světlo modrobílé. Zářivky lineární jsou mezi zahradníky oblíbené. Jejich výkon je menší. Jsou ideální volbou, když provádíme předpěstování sazenic a pěstování rostlin nižšího vzrůstu. Například bylinek, jako jsou petrželka, pažitka či bazalka.
Kompaktní zářivky
Jde o takzvané úsporné lampy. Jsou to zářivky podobných vlastností, jaké mají zářivky lineární. Liší se od nich ale vyšším výkonem. Jsou vyráběny v mnoha variantách. Dá se říct „na míru“ k danému účelu. Ke každé specifické růstové fázi našich rostlin. Můžeme jim tedy pořídit lampy spektra růstového, spektra květového. K dostání jsou i univerzální, duální lampy. Kompaktní zářivky vydávají méně tepla. Lze je tedy nainstalovat blíže k rostlinám a ušetřit tak místo tam, kde se ho nedostává. Jsou zkrátka úsporné. Hodí se pro rostliny menšího a středního vzrůstu.
Vysokotlaké výbojky
Tyto zářivky mají nejvyšší výkon. Dosahuje až 1000 W. Ovšem musíme počítat s tím, že vydávají také hodně tepla! Je potřeba je umisťovat výš nad rostliny. A samozřejmě je nutné zajistit i dostatečné odvětrávání prostoru. Tento typ zářivek nejlépe posvítí rostlinkám světlomilným. Pro fázi růstovou jsou nejlepší výbojky halogenidové. Pro plodící rostliny, třeba papriky a rajčata, doporučují profesionálové výbojky, které produkují větší množství modrého světla. Vhodné je například použití výbojek sodíkových.