Vše kolem bydlení v podnájmu
V současné době se ceny nemovitostí vyšplhaly na takové sumy, že většina mladých lidí si vlastní bydlení prostě dovolit nemůže. Hypotéky dnes dostávají jen ti, kteří mají již našetřeno na nemovitost minimálně 10%, což je pro většinu mladých lidí utopie, pokud jim nešetřili rodiče. Proto spousta lidí volí nájemní bydlení, které je sice také drahé, avšak pronajímatelé požadují většinou kauci maximálně tří měsíčních nájmů. Nájemní bydlení má však více výhod, i nevýhod.
Výhody nájemního bydlení
Výhod nájemního bydlení na první pohled není moc. Ale pokud se nad tím trochu více zamyslíte, dají se výhody najít. Jako první výhoda je rychlá reakce na nutnost stěhování. Pokud přijdete o práci a musíte se za prací přestěhovat, je mnohem jednodušší stěhování z podnájemního bydlení, než prodej domu či bytu zatíženého hypotečním úvěrem. Podnájem zvyšuje naši flexibilitu. Další výhodou je, že pokud se nastěhujete do menšího podnájmu a zjistíte, že vám nestačí, je jednoduché najít si jiný podnájem a přestěhovat se. Pokud koupíte malý byt, bude se hůře prodávat, především pokud je zatížený hypotékou. Další výhodou je, že pokud na hypotéku nedosáhnete, u podnájmu nebude nikdo vaše peníze řešit, problém by nastal až v době, kdy není člověk schopen platit nájem.
Nevýhody nájemního bydlení
Bydlení má i spoustu nevýhod. Nevýhody pro spoustu lidí převáží výhody. Největší nevýhodou je nemožnost disponovat s bytem, měnit jeho dispozice, měnit vzhled bytu k obrazu svému. Další obrovskou nevýhodou je, že byt, který si pronajímáte, nebude nikdy váš, i když za něj platíte stejnou sumu, jako byste měli na byt či dům sjednanou hypotéku. Pro většinu lidí je právě kvůli těmto důvodům nájemní bydlení pouze přestupní stanicí, než dosáhnou na nákup nemovitosti. Další nevýhodou je, že vám může pronajímatel kdykoli vypovědět smlouvu.
Ať už se rozhodnete pro vlastní bydlení, nebo bydlení v podnájmu, oboje má své výhody a nevýhody, vždy musíte zvážit, co pro vás bude jednodušší.